Kredi Kartı Bekleyen Provizyon Nedir?

Kredi Kartı Bekleyen Provizyon Nedir?

Tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi Türkiye’de de kredi kartı kullanımı çoktur. Yapılan araştırmalara göre Türkiye’de kredi kartı kullanan kişi 190 milyon civarında olduğu söyleniyor. Kredi kartı kullanan birçok kişi yaptığı işlem sonrası ‘’BEKLEYEN PROVİZYON’’ yazdığını görmüştür. Provizyon kelimesinin anlamı ön onaydır. Bu durumda yaptığınız işlemler sonrası banka işlemlerinizi denetliyor denilebilir.

Kredi Kartı Bekleyen Provizyon Nedir?

Kredi kartıyla yapılan işlemler sonrasında bekleyen provizyon yazdığı görülmüştür. Bu durumda harcamalar onay aşamasında bulunur. Kart hareketinde de bekleyen provizyon olarak yansır. Banka harcamanın ve işlem yapılan yerin doğruluğunu, kartın çalıntı olup olmadığını inceler. Bu tarz işlemlerde kartın iptaline kadar sonuçlanabilir.

Provizyonda bekleyen işlemler gün sonuna kadar bekler. Gün içerisinde yapılan işlemler gün sonuna kadar provizyonda gözükür. Diğer güne geçildiğinde işlemlerde sorun yoksa harcama olarak kayıt edilir. Bu durumda güvenlik açısından dolandırıcılığında önüne geçilmiş olunuyor.

Provizyondaki İşlemler Ne Kadar Bekler?

Yapılan işlemler sonrası harcamalar gün sonuna kadar provizyon olarak bekler. Diğer güne geçildiğinde sorun yoksa işlemleriniz harcama olarak kaydedilir. Provizyon süresi 1 gündür. Bazen bu süre 1 günün üstüne çıkabilir. Bu durumda banka şubesi ya da müşteri temsilcisiyle iletişim kurmanız gerekiyor. Kullandığınız kart ve pos makinesi aynı ise 1 gün, farklı bir pos makinesi ya da diğer banka üzerinden işlem yapıldıysa provizyon süresi 2 gündür.

Provizyondaki işlem iptal edilir mi?

Provizyon işlemini küçük onay işlemi olarakta sayabiliriz. Yaptığınız işlem sırasında harcamanın tutarı teyit edilmeden, limitinizden düşürülür. Harcama sonrası limitten düşürüldüğü için iptal etmek zor olabilir. Bu durumda iptal etmek, ya da yanlış işlem yapıldığını düşünüyorsanız bankanız ya da müşteri temsilcisiyle iletişim kurmalısınız.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir