Boşanma Davasını Nasıl Açılır ?

Boşanma avukatları, Türkiye medeni hukukunun alt dallarından birisi olan aile hukuku anlaşmazlıklarından ve uyuşmazlıklarından ortaya çıkan boşanma, velayet, mal paylaşımı ya da nafaka gibi hukuki davaları üstlenen avukatların halk dilinde hitap edilmesidir. Boşanma avukatları için toplum içerisinde aile avukatı olarak da isimlendirildiği çokça görülen bir durumdur. Türkiye mevzuatında resmi olarak boşanma avukatı diye bir tabir bulunmamaktadır. Aynı şekilde bu tür boşanma davalarını üstlenen avukatlarında kendilerini boşanma avukatı olarak tanıtmaları da mevzuat içerisinde yasal bir durum değildir. Fakat bizde sizlere bu yazı içerisinde anlatılacakların daha rahat anlaşılması için halk arasında kullanılan boşanma avukatı kavramı ile bahsedeceğiz.
Boşanma davalarında yaşanılan süreç her iki taraf için de oldukça yıpratıcıdır. Bu noktada devreye alanında uzmanlaşmış olan boşanma avukatları girer. Boşanma avukatları sizin bu zorluklara maruz kalmadan boşanma davasının gerektirdiği süreci tamamlamanızda yardımcı olur.

Görülen her boşanma davasının öncesinde oldukça önemli ve büyük bir hazırlık süreci vardır. Boşanma yoluna giren çiftlerin birlikteliği içerisinde yaşamış oldukları sıkıntıların boşanma avukatı tarafından oldukça detaylı bir şekilde dinlenmesi gerekir. Boşanma avukatı ise dinlemiş olduğu sıkıntılar arasından boşanmaya sebep olabilecek olan nedenlerin tespitini yaparak davanın açılış sürecine hazırlığa başlar. Boşanma davasının açılmasından öncesinde aile içerisinde yaşanılan sıkıntıların tespit edilmesinin sebebi ise Türkiye mevzuatı gereği geçerli bir sebep dâhilinde boşanma davasının sonuca ulaşmasıdır. Eğer ki mahkemeye sunulan boşanma nedeni geçerli bir neden değilse dava mahkeme tarafından reddedilir ve düşer.

Peki, Boşanma Avukatı Nasıl Dava Hazırlığı Gerçekleştirir?
Boşanma avukatı, müvekkilinin verdiği bilgiler doğrultusunda boşanmaya neden gösterilen gerekçenin geçerli olup olmadığını inceleyerek mevzuat gereği boşanmaya neden gösterilen unsurların olup olmadığına bakacaktır. Bu hususta boşanma nedenin doğru ve titiz bir şekilde belirlenmesi oldukça önemlidir. Bunun sebebi Türkiye mevzuatında boşanma davalarının mahkemeler tarafından boşanma nedenine göre incelenmesidir. Bundan ötürü boşanma davası sürecinin hazırlık kısmının kesinlikle işinde uzmanlaşmış bir avukat ile birlikte yönetilmesi gerekmektedir.

Boşanma Davasını Nasıl Açabiliriz?
Boşanma avukatıyla birlikte boşanma nedenlerinizi belirledikten sonrasında dava dilekçenizi bu nedenlere göre hazırlamanız gerekmektedir. Boşanma dilekçesi hazırlanırken taraflardan herhangi birinin bir talebi olup olmadığı gibi bilgilerinde alınabilmesi için kesinlikle dava dilekçesi öncesinde boşanma avukatının müvekkili ile detaylı bir şekilde görüşmesi gereklidir. Boşanma avukatı müvekkilini dinledikten sonrasında boşanma nedenleri ve eğer varsa talepleri belirlendikten sonra ulaşılan sonuç doğrultusunda dava dilekçesi yazılır. Boşanma avukatı dava dilekçesinin yazılmasından sonrasında dava dilekçesini inceler ve istenilen sonucu elde edebileceği kanaatine varırsa dava dosyasının hazırlığı etabına geçer. Dava dosyası içerisinde mutlaka yeterli miktarda dilekçe sureti ve boşanma nedenlerinin dayandırılacağı sağlam delilleri bulunması gerekiyor. Eğer boşanma nedenini destekleyecek deliller yazılı delil ise boşanma avukatının mutlaka bu delilleri de aynı şekilde dava dosyasının içine eklemesi gerekir. Deliller eğer yazılı delilden ziyade tanıkların beyanı ile oluşuyorsa bu kişilerin isim-soy isim ve adreslerini eklemek gereklidir. Dava dosyasının detaylı hazırlığı bittikten ve boşanma avukatı tarafından kontrolü tekrar sağlandıktan sonra davanın harç ve giderlerini vezneye yatırdıktan sonra dosyanın teslimi sağlanır. Bu noktadan sonrasında boşanma davası artık resmi bir şekilde başlamış olacaktır.

İşte boşanma avukatlarının önemini bu şekilde daha iyi anlamış olabilirsiniz. Boşanma avukatları sizleri bu kadar karmaşık ve çetrefilli bir durumda elinden gelenin en iyisiyle savunacaktır. Boşanma davasında alanında uzman bir boşanma avukatıyla çalışmanız sizleri bu büyük yüklerden kurtaracak ve davanın gidişatında olumlu sonuçlar ortaya koyacaktır.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.