Asgari Ücret Alan Kişi Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Asgari Ücret Alan Kişi Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Bankalar kişilere kredi verir. Kredi verirken gelirin kredi miktarını karşılayacak bir oranda olması gerekiyor. Ayrıntılı şekilde bakıldığında banka ödenecek kredi miktarının geri ödemesini güvence altına alır. Kredi ödeyen kişi de zorluk çekmeden kredisini öder. Geliriniz ne kadar yüksekse, alacağınızın kredi miktarı da yüksek olacaktır.

Türkiye’de 13 milyonun üstünde asgari ücretli çalışan var. Asgari ücret 2018 yılı itibariyle net 1.603 TL oldu. Asgari ücretli çalışan kişinin para biriktirmesi ve kredi alıp ödemesi zor olabilir. Asgari ücretli elde ettiği gelire göre bankalardan kredi çekebilir. Peki asgari ücret alan bir kişi kaç TL kredi çekebilir.

Asgari ücretli çalışan kişi bankalardan kredi çekebilir ancak çekeceği kredi tutarı bankalar tarafından sınırlandırılmıştır. Bankalar kredi verir ancak geri ödenecek tutarı da güvence altına almak ister. Bu durumda bankaların vereceği kredi miktarı az olabilir. Asgari ücretli çalışanlarda elde ettiği farklı gelirler (kira geliri) ve iş verenden gelir yazısı alarak bankaya başvurduğunda bankalar bu evrakları inceler.

Asgari Ücretli Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Asgari ücret 2018 yılı itibariyle 1.603 TL olduğunu biliyoruz. Asgari ücret arttığı için bankaların vereceği kredi miktarı da artmıştır. Asgari ücretli çalışan bir kişi bankadan kredi çekecekse aylık gelirinin %60’lık kısmına kadar kredi alabilir. Bankalar kişilerin hem kendi yaşamlarını, hem de ödenecek kredi tutarını sınırlandırmıştır.

Kredi çekmek isteyen asgari ücretli kişiler istediği bankadan kredi çekebilir. Her bankanın belirlediği bir miktar vardır. Bankalar gelirin %40 ya da %60’lık kısmına kadar kredi verir. Ortalama bakacak olursak, kredi verirken bankaların uyguladığı formül aylık net gelir/2 olarak hesaplanır. Asgari ücret 1.603 TL / 2 = 801,5 TL kredi taksiti ödeyebilir. Geri ödemede uygulanacak en uzun vade ise 36 taksittir. Bu durumda asgari ücretli çalışan kişinin başka kredi ödemesi de yoksa çekeceği kredi miktarı yaklaşık 10 bin 15 bin TL olabilir. Eğer başka bir yere 300 TL kredi ödüyor ve başka bir kredi çekmek istiyorsa 801,5-300= 501,5 TL’dir. Bu durumda 10 bin TL civarında kredi çekebilir.

Asgari Ücretli Kredi Miktarı Nasıl Arttırılır?

Yatırımlar yapmak ya da birikim yapmak istiyorsunuz ancak asgari ücretle çalışıyorsanız tüm bunları hayata geçirmek imkansız olabilir. Kredi çekebilir hatta kredi tutarını da arttırabilirsiniz. Ek geliriniz var ise bunu bankaya bildirmeniz gerekir. Çünkü kredi miktarınız artacaktır. Elde edeceğiniz ek gelirin bir kaydı olması ve düzenli ödemesi olması gerekiyor.

Konut kredisi çekmek istiyor, kredi miktarınız yetmiyorsa iş yeri kirası ya da düzenli olarak bir gelir elde ediyor ve kayıt altındaysa ya bu ek geliri gösterirsiniz ya da alacağınız evi teminat olarak gösterebilirsiniz. Alacağınız evi teminat olarak gösterdiniz, ancak geri ödemelerde aksaklıklar gösterdiğiniz takdirde banka evi ipotek olarak gösterdiğiniz için evinizi satabilir.

Kredi miktarının yükseltecek bir diğer seçenek ise kredi notu yüksek ve güvenilir bir kefil bulmak. 2 kişi buldunuz ve kredi notu yüksek ise banka size vereceği kredi miktarını yüksek tutabilir.

Başvuru Sırasında Kredi Notu Ne Kadar Önemli?

Kredi puanı bankalar için önemli bir özelliktir. Bankalarla işlem yapmış, ödemelerini düzenli yapan kişilerin kredi notu yüksektir. Kredi notu borç ödeme disiplini açısından başvuru sırasında olumlu ya da olumsuz olarak değerlendirilir. Kredi miktarı maaşınıza göre belirlenir. Verilecek olan kredi miktarı kredi notuna da bakılır.

Asgari ücretli çalışıp birikim yapmak çok zordur. Devlet bankaları maaşı düzenli olan kişilere kredi imkanı sunuyor. Bankalar kredi verir ancak geri ödemek ve ödeyecek güce sahip olmak gerekiyor. Kredi tutarı düşük diye düşünebilirsiniz. Miktar yükselir ancak ödenecek olan aylık taksitler ile kredi riski de büyüyecektir.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir